Dětské zoubky
Prořezávání dočasných zubů
V následující tabulce uvádím nejčastější pořadí prořezávání zoubků. Tento proces je velmi individuální, úplně stejně jako psychomotorický vývoj dítěte. Obecně můžu napsat, že diagnóza nezaložení zubů je velmi vzácné postižení, a proto se nemusíte stresovat, pokud Vaše dítě nemá ještě ani v roce žádný zub.
Prořezávání zoubků bývá doprovázeno zvýšeným sliněním u dítěte, neklidem. Nejvíce bolestivá je fáze prořezávání v kosti, kdy ještě zoubek není vidět a není možné pozorovat ani zduření dásní. V tomto okamžiku dítě zvýšeně sliní a má tendenci strkat si do úst různé hračky, o které si následně masíruje dásně.
Léky na tlumení bolesti podávejte jen v případě horečky nad 38 °C. Pokud ale horečky trvají déle než 48 – 72 hodin, je nutné vyšetření lékařem, protože horečka nejspíše nesouvisí s prořezáváním zubů.
Při prořezávání můžete lokálně použít různé gely, které zklidňují dásně a mají i protizánětlivé působení. Výborný je např. Buccotherm BIO. Jedná se o produkt s přírodním složením, bez cukru, bez parabenů a SLS, bez přidaných barviv. U řady dětí se osvědčily i různá kousátka.
Po dokončení prořezání dočasných zubů můžete v ústech napočítat celkem 20 zubů.
Důležité info: Zuby je nutné začít čistit okamžitě, jakmile se objeví. Současně je ale vhodné vyčkat do vymizení bolestivosti spojené s prořezáváním. Prsťáčky nejsou vhodné k čistění zoubků, protože nedokážou zub dostatečně mechanicky očistit od zubního plaku. Můžete ho použít k masírování dásní a k nanášení gelů na dásně.
Čištění zubů
Po prořezání zoubků je nutné pořídit dětský kartáček. Na první zoubky stačí jednosvazkový kartáček, po prořezání stoliček je již vhodný klasický dětský kartáček s měkkými a hustými vlákny, které jsou rovně střižené. V okamžiku, kdy se dva zoubky v ústech navzájem dotýkají, je vhodné začít používat i mezizubní pomůcky. S výběrem Vám pomůže dětský zubní lékař nebo dentální hygienistka, která s dětmi pracuje.
Zubní pasta není při čistění zubů nevyhnutnou pomůckou, ale můžete ji začít používat z důvodu její chuti, která častokrát zlepší spolupráci dítěte při čištění. Pokud je čištění zubů z důvodu nespolupráce dítěte nedokonalé, je vhodné použít pastu s obsahem fluoridů, která Vám může lehce pomoci ochránit zub před vznikem zubního kazu. Zubní pastu s obsahem fluoridů nikdy nenechávejte v rukách dítěte a na kartáček nepřidávejte. Dlouhodobé překračování povolené denní dávky má totiž i rizika. Na kartáček aplikujte množství pasty velikosti rýžového zrnka – tedy spíše kartáček jen pastou „umažeme“.
Vhodné je čistit zuby dítěte ráno a večer, čímž zabráníte vzniku agresivního zubního plaku. Co se týká nočního kojení, to samo o sobě zubní kaz nezpůsobí. Vždy je to jen v kombinaci s nedostatečným čištění zubů. U umělého mléka je potřeba být opatrnější. Nejvhodnější je postupně posunout poslední dávku umělého mléka před večerní čištění zubů.
Pamatujte na to, že čistý zub se nezkazí ☺
Přibližně od 3 let věku je vhodné začít dítě čištění zubů učit.
První návštěva zubního lékaře je možná již po prořezání prvních zoubků. Probíhá formou seznámení se s ordinací i lékařem. Zubní lékař by Vás měl poučit o správné zubní hygieně a předat Vám všechny potřebné informace důležité v prevenci vzniku zubního kazu.
Úrazy zubů
Důležité informace najdete v Zubním průkazu dítěte, který je součástí Zdravotního a očkovací průkazu dítěte, který jste obdrželi v porodnici.
Děti si nejčastěji poraní přední zuby = řezáky. U malých dětí dochází k úrazu nejčastěji pádem na bradu při hře nebo koupání v bazénu. U starších dětí dochází k poranění při různých sportech. Z tohoto důvodu je vhodné chránit zuby zejména u kontaktních sportů pomocí tzv. chráničů na zuby, které v ideálním případě vytvoří na míru v ordinaci zubního lékaře. Obecně platí, že každý úraz na stálém zubu, by měl vidět zubní lékař. Při krvácení po úraze na jakémkoliv zubu je nejdůležitější se pokusit krvácení zastavit např. přitlačením čistého kapesníčku na ránu. Pokud se krvácení nepodaří zastavit do 10 minut, je nutné vyhledat lékaře.
Ulomení kousku korunky
- Dočasný zub – v ordinační době informujte zubního lékaře
- Stálý zub – najděte v místě úrazu všechny úlomky, vložte je do vody a zavolejte zubaři; pokud k úrazu dojde mimo ordinační dobu, zavolejte na nejbližší dětskou zubní pohotovost; pokud je na lomné ploště vidět růžové zabarvení nebo zub v oblasti lomné plochy krvácí, s úlomky se okamžitě vydejte na dětskou zubní pohotovost
Zaražení zubu
- Dočasný i stálý zub – kašovitá strava, v ordinačních hodinách informujte zubního lékaře
Zub je posunutý v lůžku a nehýbe se
- Dočasný i stálý zub – kašovitá strava; pokuste se jemně zub vrátit zpět, v ordinačních hodinách informujte zubního lékaře
Zub je posunutý v lůžku a hýbe se
- Dočasný i stálý zub – navštivte ihned nejbližší dětskou zubní pohotovost; je tam riziko vdechnutí uvolněného zubu
Zub je vyražený
- Dočasný zub – vhodné pokusit se zub najít a v ordinační době informovat zubního lékaře
- Stálý zub – nutné konat rychle a zub po úraze najít. Znečištěný zub očistit proudem fyziologického roztoku, nikdy neočišťovat mechanicky a ihned vyrazit na nejbližší zubní pohotovost nebo v ordinačních hodinách ke svému zubaři. V tomto případě platí čím dříve, tím lépe. Ideální je být u zubaře do 2 hodin od úrazu.