Jak vybrat dítěti první "dopravní prostředek" aneb odrážedlo ano či ne?

Na úvod bych začala tím, co nedoporučuji. Jsou to plastové motorky, autíčka a další.

Tyto pomůcky jsou většinou dobře stabilní, takže dítě nenutí trénovat udržení rovnováhy.

Jsou často příliš široké a nízké, nelze nastavit jejich výšku a dítě na nich pak jede způsobem, který narušuje přirozený pohyb dolních končetin.

Dítě je nuceno nohy vytáčet a odrážet se vnitřní stranou chodidla a tím se zhoršuje nejen stereotyp pohybu ale i vbočení kotníků a postavení kolen do X.

Navíc dochází k odrazu současně oběma nohama, což opět může narušovat pohybový stereotyp chůze.

Pokud se dítě na tomto "dopravním prostředku" jen občasně odveze a nepoužívá ho pravidelně, nic zásadního se nemusí stát. Určitě bych ale cíleně takové odrážedlo nekupovala na pravidelné či dlouhodobé používání a vyčkala bych, až bude dítě schopné jezdit na tzv. odrážecím kole.

U odrážecího kola dítě trénuje od začátku udržování rovnováhy, posiluje trup a je nuceno střídat nohy. Většinou jsou tato kola úzká a mají polohovatelné sedátko, takže "rostou" s dítětem.

Na videu níže je skvěle propracované doporučení, co je vhodné, a na co si dát pozor. Manuál vypracovala dětská fyzioterapeutka Bc. Hana Tonarová a Bc. Edita Prošková, která pracuje jako fyzioterapeut se zaměřením na dětské nožky. S jejich doporučením se plně ztotožňuji.

Zpět