Kašel

Kašel je základní obranný reflex, který slouží k odstranění cizích částic a sekretů z dýchacích cest. Kašel je nejčastějším příznakem infekce horních či dolních dýchacích cest, které jsou v naprosté většině případů virového původu, a léčba je tedy jen symptomatická. 

Suchý dráždivý kašel je všem dobře známý. Začíná ním prakticky každá infekce dýchacích cest v důsledku dráždění receptorů pro kašel, které jsou na sliznici dýchacích cest. Takovéto dráždění může způsobovat rýma, která zatéká z oblasti nosohltanu (o tom jsem psala v textu o nachlazení) nebo samotný virus, který poškozuje sliznici dýchacích cest. Pokud ale kašel není úporný, dítě nekašle v záchvatech a není kašlem výrazně alterované, není vhodné tento kašel přes den tlumit právě pro jeho obranný smysl.

Pokud ale kašel ruší spánek dítěte nebo dítě vysiluje, lze použít symptomatické léky na tlumení kašle, tzv. antitusika. Tyto léky ale kašel neléčí a tedy ho neodstraní, můžeme od nich očekávat maximálně jeho zmírnění. Jejich podávání se doporučuje jen do doby, než dojde ke změně kašle na vlhký. K přechodu suchého kašle do tzv. vlhkého dochází přibližně po 3 – 4 dnech od začátku infekce a to zcela přirozeně, i bez léků. Pokud má ale dítě vlhký kašel, který ho opakovaně budí ze spaní, lze na noc i při dráždivém vlhkém kašli jednorázově antitusikum podat a přes den nechat dítě volně odkašlat.

Nejúčinnějším antitusikem je účinná látka levodropropizin, který lze použít u dětí od 2 let. Je velmi dobře tolerován, snižuje intenzitu a frekvenci kašle. Tuto účinnou látku obsahuje volně prodejný přípravek Levopront, který lze zakoupit ve formě sirupu, kapek i tablet. 


LÉKY TLUMÍCÍ SUCHÝ KAŠEL

Účinná látka
Firemní název
Forma léku
Schválené použití dle SPC
butamirát
Sinecod
Tussical
Tussin
kapky/sirup/tablety
sirup
kapky
od 2 měsíců/od 3 let/od 12 let
od 3 let
od 2 měsíců
dropropizin
Ditustat
kapky
od 6 měsíců
levodropropizin
Levopront
sirup/kapky/tablety
od 2 let/od 2 let/od 12 let


Režimová opatření:

U jakéhokoliv kašle je vhodné pravidelně větrat a zvlhčovat vzduch. Pokud vysloveně nemáte zvlhčovač vzduchu, je vhodné alespoň na noc namočit ručník a přehodit ho přes radiátor ev. sušák na prádlo a vypnout v pokojíčku topení. Teplý a suchý vzduch totiž dráždí dýchací cesty ještě více. Vhodné je nabízet ve větší míře tekutiny, kojit dle libosti. Pokud máte inhalátor, zcela postačí inhalace Vincentky.

Přírodní léčba suchého kašle:

Podobný efekt na zklidnění kašle jako antitusikum má i med v jeho přirozené podobě – POZOR! Med se nesmí podávat kojencům do 1 roku věku pro riziko výskytu bakterie Clostridium botulinum. 

Jak dlouho může kašel trvat?

I u nekomplikované virové infekce dýchacích cest může kašel trvat klidně 2 - 3 týdny. Samozřejmě se nesmí v průběhu této doby stav dítěte zhoršovat a musí být vidět zlepšující se trend. Tedy občasné zakašlání zejména po ránu nebo při fyzické aktivitě v návaznosti na proběhlý akutní infekt dýchacích cest je zcela přirozené.


Vlhký kašel je opět v naprosté většině případů způsoben virovou infekcí dýchacích cest, při které se tvoří a hromadí hustý hlen, který v dýchacích cestách působí jako cizí těleso. Dochází k dráždění receptorů s následným odkašláním. Toto je stav žádoucí, protože si dítě dokáže dýchací cesty „vyčistit“ a hleny nezůstávají v dýchacích cestách, kde by byly živnou půdou pro bakterie. Podávání léků, které hleny rozpouští, není vůbec doporučováno u dětí do 2 let. Malé děti nedokážou rozpuštěné hleny efektivně odkašlat (mají omezený kašlací reflex). Hleny se následně hromadí „na průduškách“, tam si bublají a čekají na bakteriální superinfekci nebo průdušky vydráždí tak, že se začnou stahovat a dítě je dušné, sípe. Malé děti hleny dále často polykají a následně je vyzvrací. Opět je to jen způsob, jak hleny dostat z těla pryč. 

Nejlepším postupem je tedy při vlhkém kašli nechat dítě přes den volně odkašlat a vyčistit si tak dýchací cesty. Pokud ale chcete u dětí nad 2 roky na odkašlání něco podávat, tak podávejte, prosím, nejpozději do 15 hod, kdy by to ještě dítě mělo zvládnout odkašlat před ulehnutím ke spánku. Věkové omezení pro přípravky s obsahem účinné látky bromhexin je dle Evropské lékové agentury 4 roky, u léčivé látky ambroxol (Ambrobene, Mocusolvan…) až 6 let.

Nejúčinnějším mukolytikem je v současnosti erdostein (firemní název Erdomed), který je k dispozici pouze na lékařský předpis a lze ho použít u dětí od 15 kg. 

Přírodní přípravky k léčbě vlhkého kašle

Tyto přípravky obsahují přírodní látky, které se získávají z různých druhů rostlin a proto je označujeme jako tzv. fytofarmaka. Některé rostlinné látky mají účinky potvrzené i klinickými studiemi. Opět se jedná jen o léky podpůrné, tedy kašel jako takový nevyléčí, ale můžou zmírnit průběh onemocnění.

Kaloba - obsahuje extrakt z kořene jihoafrické pelargonie a používá se při nachlazení. Dle výrobce je určená k léčbě virového zánětu průdušek a můžete ji podat již dětem od 1 roku věku. Ovlivňuje nespecifickou imunitu.

Bronchipret - obsahuje výtažky z břečťanu a tymiánu, můžete ho podat dětem již od 1 roku

Kdy s kašlem k lékaři?

Když kašlou novorozenci a kojenci do 6 měsíců.
Když kašel trvá déle než 1 týden bez známek zlepšení.
Dítě má teploty nad 38 °C trvající víc než 3 dny.
Kašel provází bolest na hrudníčku dítěte.
Kašel je štěkavý.
Dítě je unavené, polehává, nedostatečně pije, opakovaně zvrací.
Dítě je dušné/namáhavě či zrychleně dýchá/při výdechu slyšíte pískání/zatahuje krční jamku/zatahuje podžeberní prostory.

Zpět