Lékárnička na dovolenou - na co nezapomenout?

V tomto textu najdete pár užitečných rad, co zabalit s sebou do lékárničky, když vyrazíte na dovolenou s dětmi. Ono to platí i na dovču bez nich, ale u dospělého je ta lékárna o trochu náročnější, takže zůstaňme u těch nejmenších. V ideálním případě ji vůbec potřebovat nebudete, ale štěstí přeje připraveným.

1. Horečka

Určitě nezapomeňte na přípravky potřebné ke srážení teploty. Doporučuji zabalit léky s paracetamolem jako účinnou látkou (Panadol,  Paralen...), zároveň ale i léky s obsahem ibuprofenu (Nurofen, Ibalgin...).

Tyto přípravky lze vzájemně střídat již po 4 hodinách, pokud se nedaří teplotu srazit prvním lékem. Lékovou formu (čípek, sirup, tableta) volte dle věku a případné spolupráce dítěte. U malých dětí je vhodnější čípek než-li sirup. Nezapomeňte mít v lékárničce též teploměr a správně nadávkovat léky.

2. Rýma a kašel

Základem je vždy solný roztok (izotonická mořská voda). Ideální je vzít s sebou sadu k výplachu nosu (Respimer, NeilMed, Rhino Horn...). Při ucpání nosu nosní kapky s účinnou látkou např. Nasivin. Při  hustší rýmě nasadit vždy Sinupret. Na utlumení suchého či velmi dráždivého kašle dle věku Sinecod, Tussin, od 2 let preferujte Levopront.

3. Průjem

Vybaveni byste měli být též na průjmy u dětí. Vhodné je vzít s sebou Enterol sáčky nebo kapsle - jedná se o probiotikum, které má pozitivní efekt na střevní mikrobiom a napomáha obnovení střevní mikroflory.

Dále doporučuji vzít s sebou Tasectan sáčky - ten vytvoří na sliznici střeva ochranný film, snižuje počet stolic a zkracuje dobu trvání průjmu.

Nejdůležitější je ale udržet u dítěte dostatečný příjem tekutin. K běžným tekutinám je vhodné podávat navíc tzv. rehydratační roztok - ten dodá dítěti velice rychle

potřebné množství solí i vody. Můžete vyzkoušet Kulíšek, Hipp ORSnebo Enhydrol Forte. Pomáhá i při obtížích spojených se zvracením.

4. Zánět spojivek

V případě začervenání spojivek či sekrece z očí použijte kapky Ophthalmo-Septonex nebo OCUflash blue či Omisan. Pro co nejrychlejší efekt můžete kapat klidně každé 2 hodiny.

5. Pády a odřeniny

Na dovolenou s dětmi nevyjíždějte bez vybavení na ošetření pádů, řezných ran a odřenin. Určitě s sebou mějte některý z desinfekčních přípravků. Doporučuji využít ty, které při kontaktu s poraněnou kůži nepálí a nevyvolávají alergickou reakci, tedy např. Octenisept sprej, Dettol sprej, Neocide sprej. Výborný na urychlení hojení ran je Hemagel. Nezapomeňte, že každou ránu je nutné sterilně překrýt. Buďte tedy vybaveni náplastmi, případně dalším krycím materiálem. Doporučuji do lékárničky zabalit náplasti dětské, pestrobarevné, s oblíbeným zvířátkem, cokoli mají vaše děti rády. Věřte, že u dětí i tu nejhorší odřeninu vyléčí pouhé přelepení „krtečkem, kočičkou nebo jiným veselým obrázkem“. Je vhodné zvolit náplasti různě velké. Prodávají se již dětské „mixy náplastí“, kde máte různě velké náplasti – nechybí ani speciální náplast na koleno či loket (běžnou náplastí nezalepíte na moc dlouho).

6. Alergické reakce

Antihistaminika jsou další skupinou léčiv, kterou byste měli mít u sebe na každé dovolené, dokonce doporučuji i do lékárničky, kterou máte u sebe v kočárku vždy. V případě hmyzího bodnutí, kousnutí, alergické kožní reakce a jiných alergických stavů. Lékovou formu volte podle věku dítěte. U malých dětí využijte kapky - Fenistil, Zyrtec nebo jakékoliv jiné antihistaminikum, které doma najdete. Na poštípání hmyzem je pak výborná octanová mast, která působí proti otoku.

7. Kinetóza

Pokud nejedete na první dovolenou a s dětmi jste již cestovali, nejspíš budete znát jejich reakci na pobyt v autě, vlaku či autobusu. Pokud Vaše děti nesnáší cestování příliš dobře (stavy nevolnosti a zvracení spojené s cestováním dopravními prostředky- kinetózy) můžete od 2 let věku dítěte využít volně prodejný lék na trhu – Kinedryl. Podává se alespoň hodinu před cestou a počítejte, že budou děti mírně unavené či spavé.

Užívá Vaše dítě ještě nějaké své speciální léky? Nezapomeňte je do lékárničky přibalit také (např. léky na astma, pera při alergických reakcích, kortikoid při laryngitidě a jiné)

Je důležité, aby jste jednou ročně kontrolovali expiraci léčiv, nesmíte dítěti podávat léky s prošlou expirační lhůtou.

Pokud jedete s dětmi k moři, nezapomeňte dostatečné množství opalovacích krému s vysokým faktorem, často v průběhu dne přemazávat, nevycházet na přímé slunce od 11 do 15hod a děti i po opalování přemazat. V případě spálení můžete využít přípravky s Aloe Vera či Panthenolem.

Přeji krásnou dovolenou a ať nemusíte lékárničku z tašek a kufrů vůbec vybalit :))

Zpět