Péče o genitál od narození

Jednou z mála oblastí, kde se liší péče o miminko s ohledem na jeho pohlaví, je právě péče o genitál. Je velmi důležité, aby rodiče prováděli hygienu genitálu správně, protože tím můžou zabránit vzniku různých nepříjemností jako např. záněty močových cest, výtok z pochvy u děvčátek či zánět předkožkového vaku u chlapců.
V nejhorším případě může nedostatečná péče o genitál vést až k nutnosti zákroku v celkové anestezii (zúžení předkožky u chlapců či srůsty malých stydkých pysků u děvčat).
Dále je pak důležité, aby rodiče postupně svoje děti naučili správné intimní hygieně.


Péče o genitál chlapečků

Základem v péči o genitál je voda, popřípadě velmi malé množství dětského mýdla, pokud dojde k umazání genitálu stolicí.
Je potřeba umýt oblast hráze, šourek a kožní záhyb pod šourkem, kde se můžou hromadit nečistoty, nebo může vzniknout opruzení.

U novorozených chlapečků je vnitřní list předkožky přirozeně slepený se sliznicí žaludu a u drtivé většiny novorozenců tedy nelze předkožku stáhnout a ani se o to nesnažíme. Příroda to všechno vymyslela velmi chytře a předkožka chrání před případným vstupem bakterií do močové trubice.
Postupně dochází k samovolnému uvolňování vnitřního listu předkožky od žaludu. Kolem 3. roku věku má již přibližně 80 – 90 % chlapců předkožku volně přetažitelnou. Neznamená to ale, že se na předkožku při hygieně nesahá.

Důležité je při koupeli v teplé vodě předkožku jemně stáhnout a část obnaženého žaludu umýt od nahromaděných nečistot. Postupně to učíme i samotné chlapečky.

Předkožku nikdy nepřetahujte silou, protože se v ní můžou vytvořit drobné prasklinky, které se zhojí jizvou, a to vede ke vzniku jizevnatého zúžení předkožky, které je nutné řešit operačně.

Péče o genitál děvčátek

Prvních 6 – 8 týdnů po narození je genitál děvčat ještě pod vlivem mateřských hormonů, proto můžete někdy pozorovat hlenový nebo i lehce krvavý výtok z pochvy.

Po těchto osmi týdnech se dostává do tzv. klidového období, které trvá asi do 8 až 9 let. V tomto období se žádný výtok z genitálu u děvčátek nevyskytuje. Pokud tedy něco takové pozorujete, je to jednoznačným důvodem k tomu, abyste Vaši dcerku objednali k vyšetření.

Již od narození je potřeba genitál děvčat pečlivě omývat čistou vodou. Zaměřte se zejména na oblast mezi malými a velkými stydkými pysky, kde se hromadí bílá hmota, která je výsledkem činnosti žlázek v okolí poševního vchodu. V této hmotě se následně usazují odloupané buňky kůže a sliznic a taky bakterie.
Tuto hmotu odstraňujte ideálně při koupeli a nezapomeňte stydké pysky od sebe oddálit a umýt. Utírání a omývání genitálu by mělo probíhat vždy směrem „odpředu dozadu“, abyste nezanesly bakterie ze zadečku do pochvy nebo močových cest.

Pokud umýváte miminko po stolici, měli byste jej držet tak, že voda znečištěná stolicí nestéká na přirození. K omývání opravdu postačuje čistá voda. Pokud chcete používat přípravky pro intimní hygienu, vždy používejte jen výrobky testované pro děti a určené pro příslušný věk. U děvčátek se nesmí používat přípravky pro ženskou intimní hygienu s obsahem kyseliny mléčné z toho důvodu, že jejich pochva není osídlena laktobacily a není v ní kyselé pH.

Pokud se v tzv. klidovém období o genitál děvčat nepečuje dostatečně, může dojít ke vzniku slepenin nebo až srůstů = synechií, které postupně uzavírají vchod do pochvy.


Srůsty můžou následně měnit směr proudu moči a dívenka nemočí pod sebe ale např. dopředu. Dále můžou vést k zatékání moči do oblasti poševního vchodu a následně při vertikalizaci vytečou a dívenka má mokré kalhotky. Současně je to rizikový faktor pro vznik infekce močových cest.  
Synechie se řeší ve spolupráci s dětským gynekologem. Podle závažnosti stavu od rozrušení v ambulanci až po nutnost operačního výkonu v celkové anestezii.

Zpět