Péče o kůži miminka
Dětská kůže je tenčí, citlivější, rychleji ztrácí vodu a méně se mastí než kůže nás dospělých. Použití tělového mléka po koupeli kůži hydratuje, zvláční a zjemní, takže není důvod, proč děťátku tuto „proceduru“ nedopřát, může se z toho dokonce stát příjemný večerní rituál.
Co použít k péči o pokožku?
Používáme kosmetiku vhodnou pro děti, ideálně bez zbytečných přísad jako je parfemace či SLS. Na trhu je celá řada produktů, takže je na Vás, co vyberete.
Kůži lépe hydratuje tělové mléko/krém, které se i lépe roztírá a nezanechává tak dlouho mastný film na kůži. Stačí opravdu malé množství, na malé miminko velikosti lískového oříšku. Krém rozetřete v dlaních, aby se ohřál, a aplikujete na kůži miminka. Klidně můžete přidat i krátkou jemnou masáž. Nemažeme cíleně do třísel, podpaží ani pod krk, kde jsou místa tzv. vlhké zapářky.
Pokud chcete používat oleje, aplikujte ihned po osušení kůže, abyste v ní uzavřeli vlhkost. Olej totiž sám o sobě nedokáže kůži hydratovat. V tom se tedy liší od krémů či mlék.
Pokud má miminko nějaký kožní problém (např. atopický ekzém), je lepší se ohledně vhodných přípravků poradit s námi.
Opruzeniny
Opruzeniny jsou poměrně častým kožním zánětlivým onemocněním. Typicky se vyskytují v dětském věku při nošení plen, proto se jim říká i plenková dermatitida. Opruzeniny vznikají nejčastěji v místech kožních záhybů nebo zvýšeného tření. U dětí je to tedy nejen lokalita kolem genitálu, třísel a okolí konečníku, ale také se s opruzeninami můžeme setkat v podpaží nebo v oblasti kožního záhybu pod krkem.
Plenková dermatitida vzniká jako důsledek porušení kožní bariéry vlivem působení více faktorů. Jedním je mechanické poškození (tření a neustálý kontakt kůže s plenkou), další je působení moči (především amoniak) a stolice (obsahuje různé enzymy), a konečně je to vlhkost a vyšší teplota vlivem nošení plen.
Jak se opruzení projeví?
Kůže je v postižené oblasti začervenalá, může být lehce prosáklá, později se objevují prasklinky a jiné drobné defekty kůže, může se olupovat. Projevy se šíří do okolí, při vážnějším postižení jsou silně bolestivé, dítě je uplakané a neklidné. Může dojít k tzv. superinfekci bakteriemi nebo kvasinkami, které se velmi rády usídlí v takto poškozené kůži.
A co dělat s opruzenou kůží?
Základním krokem při léčbě opruzenin je udržovat postižená místa v suchu a čistotě. Pokožku umývejte čistou vodou a jemným dětským mýdlem (bez obsahu SLS, který může citlivou dětskou kůži dráždit).
Ideální je vyřadit z péče vlhčené ubrousky, které mohou celý stav ještě zhoršovat, především pokud obsahují parfemaci, alkohol, ale i přírodní výtažky z rostlin, které mohou kůži dráždit, protože kožní bariéra je při opruzení narušená.
Po omytí kůži šetrně osušíte ručníkem či látkovou plenou (pečlivě osušte i místa kožních záhybů). Kůži nedřete, jen ručník či plenu jemně přikládejte. Poté je vhodné nechat miminko rozbalené, aby si kůže odpočinula od plen. Důležitá je pravidelná a častá výměna plen.
Dále můžete využít několik účinných látek v podobě mastí či krémů, které Vám pomohou opruzeniny zklidnit. Většinou se setkáte s produkty, které jsou složené z více účinných látek a kombinují tak jejich efekt.
Oxid zinečnatý – propůjčuje mastím bílé zbarvení, pomáhá vysušovat a má protimikrobiální účinky, najdeme ho např. v přípravcích Sudocrem, Zitenax krémpasta, Cicalfate, Ichtyol krémpasta, Weleda a mnoho dalších.
Dexpanthenol – působí hojivě, zklidňuje zánětlivé postižení kůže a napomáhá obnově kožní bariéry (např. Bepanthen)
Rybí tuk, vitamin E a D – taky se využívají v léčbě opruzenin (např. Rybilka Neo)
Protikvasinkové či antibiotické produkty – používají se jen v případě, že došlo k infikování opruzeniny kvasinkou či bakterií. Používají se nejčastěji lokálně v podobě krému či pasty. Použití těchto přípravků by měl vždy indikovat lékař.
Jak správně krém aplikovat?
Krém se nanáší na suchou očištěnou pokožku v tenké vrstvě. Některé přípravky jsou i ve formě spreje (např. Cicalfate, Cutozinc), což může některým maminkám vyhovovat více.