Probiotika

Pokud jste rodili přirozeně a dítě je kojené, tak se preventivní podávání probiotik nedoporučuje

Pokud jste rodili císařským řezem nebo nekojíte, tak studie „napovídají“, že pro tuto skupinu dětí by mohlo být užívání probiotik prospěšné. Je prokázáno, že děti rozené sekcí mají jiné složení střevního mikrobiomu v neprospěch bifidobakterií. Stolice kojených dětí oproti dětem na umělé mléčné formuli obsahuje víc laktobacilů a bifidobakterií.

Probiotika jako prevence průjmu při ATB léčbě

Pokud užíváte antibiotika, je vhodné zařadit probiotikum s obsahem kmene LGG (Lactobacillus rhamnosus GG) nebo Saccharomyces boulardii. Užívání probiotik snižuje riziko průjmu asociovaného s užíváním antiobiotik. Na našem trhu se jedná o probiotika Probiofix Imun baby, Biopron baby a Enterol (S. boulardii).

Probiotika jako léčba akutního průjmového onemocnění

Probiotika snižují počet průjmovitých stolic a zkracují trvání nemoci přibližně o 1 den. Jedná se ale o průjmy vyvolané virovými agens. Jsou účinnější, jsou-li podána brzy na začátku onemocnění. Prokázaný účinek má Lactobacillus Rhamnosus GG a Saccharomyces boulardii.

Probiotika jako podpůrné opatření při kojenecké kolice

Dle dostupných studií se zdá, že by probiotika s obsahem Lactobacillus reuteri DSM 17938 mohly mít u plně kojených dětí efekt na snížení délky pláče. Na našem trhu se jedná např. o probiotika BioGaia Protectis.

Zpět